Θεία Λειτουργία στο πρότυπο των πρώτων Χριστιανών

Στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών "Ιεροσόλυμα  πρότυπο χριστιανικών κοινοτήτων " τελέστηκε στον Ιερό Ναό της Αγίας Τριάδος για τους μαθητές της Γ τάξης στις 22 Οκτωβρίου 2015 θεία λειτουργία στο πρότυπο των πρώτων χριστιανών. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ευλάβεια και κατάνυξη τη θεία λειτουργία μέσα από βιβλιαράκια που τους δόθηκαν δωρεά από τον ιερό ναό. Κατά τη διάρκεια της λειτουργίας ο πατήρ Αθανάσιος Μαρινόπουλος εξηγούσε στους μαθητές την ιερή τελετή. Όπως οι διάκονοι της πρώτης εκκλησίας υπηρετούσαν ανιδιοτελώς τους πιστούς στα κοινά δείπνα ,τις λεγόμενες αγάπες , έτσι και οι μαθήτριες της γ τάξης  κέρασαν όλο το εκκλησίασμα ,γλυκά αγάπης .Την επιμέλεια της δράσης είχε η θεολόγος κα Ζαχαριάδου  Αιμιλία.