Στις 3/3/2017 ήταν ιδιαίτερη ευλογία για το σχολείο μας η επίσκεψη του Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτη μας Κίτρους Κατερίνης και Πλαταμώνος κ. Γεωργίου στα πλαίσια ενημέρωσης των μαθητών της γ τάξης για την εξωτερική ιεραποστολή .

Ο Σεβασμιότατος παρέλαβε από ομάδα μαθητών της Γ τάξης  τετράδια και μολύβια για τα παιδιά στο μακρινό Κονγκό.

Στην συνέχεια έγινε προβολή dvd για την ιεραποστολή στο Κονγκό που πραγματοποίησε ο σεβασμιότατος .

Στο τέλος μοιράστηκαν σε μαθητές και καθηγητές βιβλία για τις << 18 μέρες στο Κονγκό>> .