ΕΚΘΕΣΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ

Στο πλαίσιο της «Ευρωπαϊκής Ημέρας Επανεκκίνησης της  Καρδιάς» και του μαθήματος της Βιολογίας

ομάδα 24 μαθητών του Α3 τμήματος  του 4ου  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

με Υπεύθυνη καθηγήτρια

κ. Ευθυμιάδου Κωνσταντία Βιολόγο  και τη συνοδό καθηγήτρια

κ. Κουβά Αργυρώ Φιλόλογο ,

την Πέμπτη 19  Οκτωβρίου 2017,

τηρώντας το προκαθορισμένο παρακάτω πρόγραμμα:

Ώρα αναχώρησης από το σχολείο 10:00πμ.

Ώρα άφιξης στο σχολείο 12:30μμ.

Συγκεκριμένα στη δράση αυτή, οι εθελοντές εκπαιδευτές, ενημέρωσαν, επέδειξαν αλλά έδωσαν και την δυνατότητα πρακτικής άσκησης μέσα σ΄ ένα ευχάριστο ρυθμικό-μουσικό περιβάλλον, σε όλους τους  μαθητές, να εφαρμόσουν τις βασικές αρχές ΚΑΡΠΑ:

1. Αναγνώριση ανακοπής της καρδιάς

2. Κλήση βοήθειας

3. Θωρακικές συμπιέσεις σε ειδικά εκπαιδευτικά προπλάσματα.

Η συμμετοχή των μαθητών στην πρωτοβουλία αυτή συνέβαλλε στην  :

α. ευαισθητοποίησή τους σε θέματα προστασίας της ανθρώπινης ζωής

β. απομάκρυνση του φόβου τους για την διαδικασία

«Καθήκον όλων είναι να προστατεύουμε την ανθρώπινη ζωή,

κάνοντας ΚΑΡΠΑ δεν κάνουμε κάτι κακό ,

το μόνο κακό είναι να μην κάνουμε τίποτα»

γ. αναγνώριση ότι όλοι όσοι έχουν στοιχειώδη εκπαίδευση σε δεξιότητες Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης και μόνο με τα χέρια τους μπορούν να συμβάλλουν καθοριστικά στην επανεκκίνηση της καρδιάς που έχει σταματήσει να λειτουργεί και να σώσουν την ζωή ενός συνανθρώπου τους.