4ο Γυμνάσιο Κατερίνης

Δελτίο Τύπου

Σε συνεργασία με την ΟΚΟΕ (Ομοσπονδία Κυπριακών Οργανώσεων) και τον  Σύλλογο Κυπρίων  Νομού Πιερίας «Ο Ευαγόρας», το 4ο Γυμνάσιο Κατερίνης με πρωτοβουλία της Θεολόγου κ. Αιμιλίας Ζαχαριάδου διοργάνωσε εκδήλωση στις 9-4-2914 στην «Εκάβη» προς τιμή της κ. Ελένης Φωκά, της θρυλικής Κύπριας δασκάλας που μετά την τουρκική εισβολή στην Κύπρο το 1974 αρνήθηκε να εγκαταλείψει το σχολείο της. Παρέμεινε και υπηρέτησε για 23 χρόνια διδάσκοντας τα ελληνικά γράμματα στα εγκλωβισμένα ελληνόπουλα σε κλίμα τρομοκρατίας. Την εκδήλωση χαιρέτησαν ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη π. Διονύσιος Γκόλιας, της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Μυράντα Παππά και παρακολούθησαν οι μαθητές  της Γ΄ τάξης του σχολείου μας,  οι οποίοι  είχαν την ευκαιρία να ακούσουν  σε ιδιαίτερα συγκινητική ατμόσφαιρα την κ. Φωκά.