Εκπαιδευτική Επίσκεψη στα Ιωάννινα

Τη Δευτέρα και Τρίτη 20 και 21 Μαρτίου 2017 πραγματοποιήθηκε διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στα Ιωάννινα από ομάδα μαθητών και από τις τρεις τάξεις του σχολείου μας ,οι οποίοι συμμετείχαν στο πρόγραμμα << Καλλιτεχνικές και πολιτιστικές δράσεις με στόχο την κοινωνική αλληλεγγύη και συνεργασία των μαθητών /τριών>>.

Οι μαθητές χωρισμένοι σε τρεις ομάδες φρόντισαν ,αγόρασαν  και συσκεύασαν ,με χρήματα του φιλανθρωπικού παζαριού ,είδη διατροφής και ένδυσης από καταστήματα της πόλης μας.

Το πρόγραμμα της πρώτης μέρας περιλάμβανε επίσκεψη στο οικοτροφείο και σχολείο της Ι.Μ. Ντουραχάνης  που βρίσκεται κοντά στα Ιωάννινα και μετά παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο μουσείο Αργυροτεχνίας. Τη δεύτερη μέρα επισκέφθηκαν την <<Κιβωτό του κόσμου>> στη Πωγωνιακή και το μουσείο των κέρινων ομοιωμάτων του Π.Βρέλη.

Στις δύο επισκέψεις προσφέρθηκαν είδη διατροφής και ένδυσης.

Υπεύθυνες της εκπαιδευτικής επίσκεψης είναι η κα .Ζαχαριάδου Αιμιλία και η κα. Ράλλη Δέσποινα.

Συνοδοί καθηγητές :κ. Βελκόπουλος Παναγιώτης και κ. Δελβερούδης Κομνηνός.