1η Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών

Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε την επιτυχή διεξαγωγή του Φεστιβάλ Χορωδιών που συνδιοργανώσαμε με την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, την Ιερά Μητρόπολη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνα, την Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας και τον ΠΟΤΑΠ.

Μαθήματα πρώτων βοηθειών από Ερυθρό Σταυρό Κατερίνης

Τη Δευτέρα , 1 Απριλίου 2024, το Περιφερειακό Τμήμα Ε.Ε.Σ. Κατερίνης μετά από αίτημα των εκπαιδευτικών του 4ου Γυμνασίου που έχει αναλάβει τον άξονα «Σχολείο και κοινότητα» έκανε μαθήματα πρώτων βοηθειών σε μαθητές του σχολείου. Την παρουσίαση τόσο θεωρητική όσο και πρακτική υλοποίησε η νοσηλεύτρια εκπαιδεύτρια κα Χρύσα Ράπτη.

Ενημέρωση από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Κατερίνης

Η ομάδα εκπαιδευτικών του 4ου Γυμνασίου Κατερίνης, που έχει αναλάβει  τον άξονα «σχολείο και κοινότητα», διοργάνωσε στις 28-3-2024 στο χώρο του σχολείου μας μια ενημέρωση από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Κατερίνης προκειμένου οι μαθητές μας να γνωρίσουν τη λειτουργία και το έργο της πυροσβεστικής.

Επίσκεψη στο Μουσείο Ανθρώπινου Σώματος

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Βιολογίας η Α΄ Γυμνασίου στις 28-3-2024 πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο <<Μουσείο Ανθρώπινου Σώματος>> στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης.

Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Δασοπονίας

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Δασοπονίας οι μαθητές του τμήματος Β4 του 4ου Γυμνασίου Κατερίνης , την Τετάρτη 20 Μαρτίου και ώρα 10:00 – 11:00 π.μ. παρευρέθηκαν στην εκδήλωση που διοργάνωσε η Διεύθυνση  Δασών Πιερίας με τους συνοδούς καθηγητές, Ευθυμιάδου Κωνσταντίνα Βιολόγο και Μαμάρα  Ιωάννη Θεολόγο.

Δράση για ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

Στο πλαίσιο της αξιολόγησης σχολικών μονάδων και πιο συγκεκριμένα στον άξονα 3ο,« Σχέσεις μαθητών (μέσα από το διαδίκτυο )», η υπεύθυνη ομάδα εκπαιδευτικών του 4ου Γυμνασίου Κατερίνης διοργάνωσε στις 20-3-2024 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων  του σχολείου μας ενημέρωση-παρουσίαση με θέμα << Ασφαλής  πλοήγηση στο Διαδίκτυο >> .Την εισήγηση παρουσίασε ο Αστυνόμος Β κ.Τζάγκας Θεόδωρος με σκοπό  οι μαθητές μας να γνωρίσουν τους κινδύνους του Διαδικτύου και να προβληματιστούν για το πώς επηρεάζονται οι σχέσεις με τους συνομηλίκους τους .Ακολούθησε γόνιμος διάλογος .

Ευχαριστούμε θερμά  τον Αστυνομικό Διευθυντή Πιερίας κ. Κουκουσέλα Γεώργιο και  τον Αστυνόμο Β κ. Τζάγκα Θεόδωρο για την άμεση ανταπόκριση και την εποικοδομητική ενημέρωση.

Η υποδιευθύντρια
Παντελιάδου Αναστασία

Μανίκα Ελ.
Πιπερά Αθ.
Σιδέρη Αθ.
Μαλαμά Ειρ.
Παπατολίκα Αν.

Παρουσίαση απο΄το ΕΚΑΒ Πιερίας

Δελτίο τύπου

Στο πλαίσιο της αξιολόγησης σχολικών μονάδων και πιο συγκεκριμένα στον άξονα «σχολείο και κοινότητα», η αρμόδια ομάδα εκπαιδευτικών του 4ου Γυμνασίου Κατερίνης διοργάνωσε στις 13-3-2024 στο χώρο του σχολείου μας μια ενημέρωση-παρουσίαση από το ΕΚΑΒ Πιερίας προκειμένου οι μαθητές μας να γνωρίσουν τον τρόπο λειτουργίας και την αποστολή αυτού του φορέα. Η ενημερωτική δράση είχε θετικά αποτελέσματα όπως διαπιστώθηκε ύστερα από την επεξεργασία των σχετικών ερωτηματολογίων που διανεμήθηκαν σε μαθητές του σχολείου μας, πριν και μετά την παρουσίαση.

Εκδήλωση μνήμης για τα θύματα του φονικού δυστυχήματος.στα Τέμπη

Τέμπη 28/02/2024 ημέρα μνήμης για τα θύματα του φονικού δυστυχήματος. Ως ένδειξη συμπαράστασής δεν ξεχνάμε τις 57 ψυχές που έφυγαν. Έργο μαθήτριας Σουζανας Κιτιξης Γ τάξη 4 Γυμνάσιου Κατερίνης

Επίσκεψη Αγάπης

Συνάντηση καρδιάς: Μαθητές, εκπαιδευτικοί και η χορωδία του 4ου Γυμνασίου Κατερίνης στο Γηροκομείο και στο ΕΝΕΓΥΛ παραμονές Χριστουγέννων.

Οι μαθητές μαζί με τους εκπαιδευτικούς και τη χορωδία του σχολείου μας επέλεξαν να μοιραστούν το πνεύμα των Χριστουγέννων μαζί τους. Η χαρά και η ζεστασιά εορταστικής περιόδου μεταφέρθηκαν μέσα από δώρα που προσέφεραν οι μαθητές,μελωδίες της χορωδίας και τη συντροφιά των μαθητών.

Επίσκεψη στο Β' ΚΑΠΗ Κατερίνης

Το 4ο Γυμνάσιο Κατερίνης, με πρωτοβουλία του εκπαιδευτικού εικαστικών κ. Μπαλαούρα Ανδρέα, με συνοδό καθηγήτρια την κ. Ντάλλα Παναγιώτα και με ομάδα μαθητών με ιδιαίτερη κλίση στα καλλιτεχνικά επισκέφθηκαν στις 18/12 το Β’ ΚΑΠΗ Κατερίνης. Στο πλαίσιο των εορταστικών ημερών,

Συνεργασία του 4ου Γυμνασίου με τη χορωδία του 3ου Γυμνασίου

Την Πέμπτη 14/12/2023 στην μικρή αίθουσα της ΕΚΑΒΗΣ οι χορωδίες του 3ου και 4ου Γυμνασίου Κατερίνης συναντήθηκαν το πρωί  και διδάχτηκαν Χριστουγεννιάτικα τραγούδια, τα οποία και παρουσίασαν το μεσημέρι της ίδιας μέρας όλα τα παιδιά μαζί.

Σκηνικά για την Γιορτή Πολυτεχνείου

Επίσκεψη στην Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου στην Ρητίνη Πιερίας.

Στο πλαίσιο του μαθήματος εργαστήρια δεξιοτήτων και στη θεματική ενότητα γνωρίζω την τοπική πολιτιστική κληρονομιά , μαθητές των τμημάτων Γ1,Γ2,Γ4,Α4 του σχολείου μας επισκέφτηκαν την προγραμματισμένη από το πρακτικό του Α τετράμηνου, εκπαιδευτική εκδρομή στην ιερά Μονή του ΑγίουΓεωργίου στην Ρητίνη Πιερίας.

Συμμετοχή στο Φεστιβάλ Χορωδιών Δήμου Κατερίνης

Το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 19.00 στο συνεδριακό κέντρο (ΕΚΑΒΗ), η χορωδία του 4ου Γυμνασίου θα συμμετάσχει στο 25ο Φεστιβάλ Χορωδιών που διοργανώνει ο δήμος Κατερίνης.

Επίσκεψη στο Μουσείο LOGIC

Την Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2023 το Γ5 τμήμα του Σχολείου μας επισκέφθηκε το Μουσείο Επιστήμης και Τεχνολογίας «LOGIC», στο Τμήμα Διοίκησης Εφοδιαστικής Αλυσίδας, του Διεθνούς Πανεπιστημίου Ελλάδος.

Παρακολούθηση προγράμματος Ερυθρού Σταυρού για έμμηνο ρύση

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων που οργανώνονται από τον Τομέα Νοσηλευτικής του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου, μαθήτριες της Α΄τάξης  του 4ου  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, με Υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Ευθυμιάδου Κωνσταντία Βιολόγο, αλλά και την υποστήριξη των εκπαιδευτικών κ. Ελένης Ντόρα, Ελευθερίας Θεοδωράκη και Αθανασίας Σιδέρη , παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Υγιεινή κατά την έμμηνο ρύση» από την κ.Χρύσα Ράπτη, εθελόντρια  νοσηλεύτρια του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού και Βιολόγο.