Ενημέρωση από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Κατερίνης

Η ομάδα εκπαιδευτικών του 4ου Γυμνασίου Κατερίνης, που έχει αναλάβει  τον άξονα «σχολείο και κοινότητα», διοργάνωσε στις 28-3-2024 στο χώρο του σχολείου μας μια ενημέρωση από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Κατερίνης προκειμένου οι μαθητές μας να γνωρίσουν τη λειτουργία και το έργο της πυροσβεστικής.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τόσο την παρουσίαση με τη συνδρομή και σχετικού οπτικοακουστικού υλικού όσο και την περιγραφή και λειτουργία του πυροσβεστικού οχήματος.

Η ενημέρωση – παρουσίαση, που απευθύνθηκε σε δύο τμήματα της Γ’ τάξης, είχε θετικά αποτελέσματα, όπως διαπιστώθηκε από τη συζήτηση που ακολούθησε.

Η Πυροσβεστική Υπηρεσία Κατερίνης ανταποκρίθηκε άμεσα στην πρόσκλησή μας, παρά το φόρτο εργασίας της. Ευχαριστούμε θερμά τον Πυρονόμο κ. Κουκόλη Χαράλαμπο και τον Υπαρχιπυροσβέστη κ. Σιάσιο Αντώνιο για την άμεση ανταπόκριση και την εποικοδομητική ενημέρωση.

Δαλαμήτρα Ευανθία

Η συντονίστρια της ομάδας