Εορτασμός επετείου Μακεδονικού Αγώνα στην Εκάβη

Την Πέμπτη 12-10-2023 το 4ο Γυμνάσιο Κατερίνης γιόρτασε τη διπλή εθνική επέτειο (Μακεδονικός Αγώνας- Απελευθέρωση Κατερίνης) στο Πνευματικό Κέντρο Εκάβη.

Την εορταστική εκδήλωση υλοποίησαν οι μαθητές του Α5 τμήματος του σχολείου, οι οποίοι παρουσίασαν με επιτυχία το χρονικό, αξιοποιώντας συνδυαστικά απαγγελίες και βιντεοπαρουσιάσεις, με αποκορύφωμα την παρουσίαση του θεατρικού «Καπετάν Άγρας».

Τα παιδιά τραγούδησαν επίκαιρα τραγούδια, προσφέροντας συγκινητικές στιγμές στους παρευρισκόμενους μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς, ενώ παράλληλα, το χορευτικό του σχολείου συνόδευε επάξια με παραδοσιακούς χορούς.

Τη γιορτή τίμησαν με την παρουσία τους ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Μακρής, καθώς και ο Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης κ. Ευαγγελόπουλος, ο οποίος και απηύθυνε σχετικό χαιρετισμό.

Θα ήθελα να εκφράσω ιδιαιτέρως, τα θερμά μου συγχαρητήρια, στους αγαπητούς συνάδελφους,, που κατάφεραν να οργανώσουν και να υλοποιήσουν μια εξαιρετικά επιτυχημένη γιορτή. Η αφοσίωσή τους στη υλοποίηση αυτής της εκπαιδευτικής εμπειρίας ήταν εμφανής καθ' όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης, με αξιομνημόνευτες στιγμές, όπως η αυθόρμητη και εμψυχωμένη συμμετοχή τους στα τραγούδια με τα παιδιά της χορωδίας μας..

Η συγκεκριμένη γιορτή, έφερε χαμόγελα στα πρόσωπα των μαθητών και των γονέων τους, και αυτό οφείλεται σε εσάς.

Σας ευχαριστώ γι αυτήν την αξέχαστη γιορτή.

Ευανθία Δαλαμήτρα